6 – 8 Mayıs 2017 Ürodinami Sertifikasyon Kursu İstanbul

 

6 – 8 Mayıs 2017 Ürodinami Sertifikasyon Kursunun Ardından

Kontinans Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Ürodinami Sertifikasyon Kursu” 6-8 Mayıs 2017 tarihleri arasında Swissotel The Bosphorus ve beş farklı kliniğin ürodinami ünitelerinde gerçekleştirildi.

Uluslararası Kontinans Derneği (ICS) onayı ile gerçekleştirilen eğitimin ilk iki gününde alanında uzman öğretim görevlileri ICS eğitim modüllerine bağlı kalarak katılımcılara alt üriner sistem anatomi ve fizyolojisi, işeme bozuklukları, pelvik taban hastalıklarına ait genel bilgileri aktardıktan sonra ürodinaminin temelleri, ürodinami ünitesinin kurulumu-işleyişi, klinik senaryolarla ürodinami kullanımı ve yorumlanmasına dair bilgiler verdiler. Ayrıca ürodinami simülatörü ile pratik uygulama, kurulum, kalibrasyon, sıfırlama ve ölçümlere ait temel eğitim ve olası uygulama sorunlarının tespiti ve giderilmesine ait uygulama yapıldı.

Kursun üçüncü gününde katılımcılar İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji kliniklerinde ürodinami ünitelerinde pratik yapma ve gerçek klinik senaryolar üzerinde eğitimcilerden bilgi alma imkanı buldular. Kurs bitiminde katılımcılar ICS onaylı Ürodinami Sertifikalarını teslim aldılar.

Dr. Tünkut Doğanca

Üroloji Uzmanı

Acıbadem Sağlık Grubu

Acıbadem Taksim Hastanesi