Kontinans Derneği Alt Grup Toplantısı

Değerli Meslektaşlarım,

2-6 Kasım tarihlerinde Antalya’da yapılacak olan 3. Ürolojik Cerrahi

Kongresi’nin bilimsel programı içinde İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi ile ilgili kapsamlı bölümler bulunmaktadır.

İlk olarak 2 Kasım 2016 Çarşamba günü C Salonu’nda saat 14:00’de başlayacak olan ve bir çok tartışmalı güncel konunun gündeme getirileceği Kontinans Derneği Alt Grup Toplantısı’nı yapılacak.

3 Kasım 2016 Perşembe günü programında ise F Salonu’nda  16:00-18:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan ‘De Novo Sıkışmadan Üriner Retansiyona Stres Tip İdrar Kaçırma Cerrahisi Komplikasyonlarının Yönetimi’ ve ‘POP Cerrahisi Komplikasyonlarının Yönetimi’ başlıklı 2 kurs yer almaktadır.

4 Kasım Cuma gününe B Salonu’nda 07:00 – 07:45 arasında yapılacak olan ‘Botox: Kime Nasıl yapıyorum’ başlıklı pratik kurs ile başlayacağız. İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi bilimsel programı, A Salonu’nda sunulacak konuşmalar ile devam edecek.  09:20-10:00 arasında ‘Başarısız Üretral Orta Askı Cerrahisi Sonrası Ne Yapıyorum?’ ve ‘BPB İle İlişkili Dolum Fazı AÜSS’larının Değerlendirilmesi ve Tedavisi’, 11:20’de ise  ‘Kadında Üriner Retansiyon ve İşeme Zorluğu’ başlıklı sunular yapılacak. Program, D Salonu’nda 15:15 –17:15 saatleri arasında gerçekleşecek olan ‘Nöropatik mesane: Pratik yaklaşımlar’ ve ‘Mesane Ağrısı Sendromunda Pratik Yaklaşımlar: Hastaya Hangi Reçeteleri Yazıyorum?’ konulu kurslar ile sona erecek.

5 kasım günü ilk olarak 07:00 – 07:45 arasında C Salonu’nda gerçekleşecek olan pratik kursta ‘Kadın Üretral ve Periüretral Hastalıkları’ gündeme gelecek ve ardından A Salonu’nda saat 09:00’da

Nörojenik Mesane Tedavisi Nereye Gidiyor?’ başlıklı konuşma yapılacak. 10:40 – 11:30 arasında ‘Kadınlarda Pelvik Rekonstrüksüyonda Sentetik Meş’e Bağlı Komplikasyonlar Ve Hukuki Süreçte Bizleri Bekleyenler’ konulu panel ve ‘Dirençli AAM’ de Tedavi; Botox mu? Nöromodülasyon mu?’ başlıklı Çapraz Ateş tartışması gerçekleşecek.

Değerli Meslektaşlarım, görüldüğü gibi gündelik pratiğimize yönelik ip uçları içeren ve komplikasyonlar ile baş edebilmemize yardımcı olacak bilgileri tartışacağımız  yoğun bir İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi bilimsel programı katılımınızı bekliyor. Kongrenin tüm oturumları gibi İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi oturumlarında da sizleri aramızda görmek bizi mutlu edecektir.

Bu arada programın oluşmasındaki çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Tufan Tarcan ve Prof. Dr. İlker Şen’e; programa bilimsel destek veren tüm öğretim üyelerine ve bu başarılı kongreyi gerçekleştirirken progamında bize yer veren Ürolojik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu’na başta Başkan Prof. Dr. Adil Esen olmak üzere teşekkürlerimi sunarım.

Kontinans Derneği Başkanı

Prof. Dr. Oktay Demirkesen

Programın ayrıntıları:

Microsoft-Word-Kontinans-Dernegi-Alt-Grup-Toplantisi-Program.docx.pdf